Atak patrolu obywatelskiego na imigrantów – incydent ksenofobiczny w Żyrardowie
Dnia 21 września, w miasteczku Żyrardów miało miejsce niepokojące zdarzenie, które nabrało echa w mediach. Grupa ludzi, identyfikujących się jako „patrol obywatelski”, podjęła agresywne działania przeciwko grupie cudzoziemców. W efekcie doszło do naruszenia miru domowego, kiedy to zaatakowali oni imigrantów przebywających w miejscowym hostelu. Informacje o tym zdarzeniu ujawniono publicznie w czwartkowym komunikacie.
„Patrol obywatelski” zapowiedział swoje działania na platformach społecznościowych, twierdząc, że polska kultura i tradycja są cenzurowane, a Polacy nie są już panami we własnym kraju. W ramach tzw. marszu przez Żyrardów, zaprosili do udziału wszystkich, którzy podzielają ich poglądy. Marsz miał miejsce w sobotę, 21 września.
W wyznaczonym dniu, w godzinach popołudniowych, kilkadziesiąt osób zgromadziło się w pobliżu jednego z kościołów w Żyrardowie. Następnie rozpoczęli swój marsz przez miasto. Przy jednej z miejskich alei, Alei Partyzantów, dostrzegli trzech mężczyzn narodowości gruzińskiej, którzy spożywali alkohol na ławce. Według informacji przekazanych przez „GW”, zarówno od świadka zdarzenia, jak i innych źródeł, doszło do konfliktu, w wyniku którego Gruzini zostali zaatakowani.
Atakujący wtargnęli do hostelu, gdzie mieszkali imigranci. Jak relacjonował prezes firmy produkcyjnej, która zatrudniała poszkodowanych, napastnicy pobili kilku obcokrajowców. W ataku nie użyto żadnej broni – sprawcy uderzali pięściami i rzucali krzesłami. Motywem takiego zachowania było nieakceptowanie osób innej narodowości.