Żyrardów miastem lnu
Miejscowość słynie z tkactwa lnu, dzięki dawnemu kompleksowi żyrardowskiej fabryki. Zapraszamy do Muzeum Lniarstwa.
Miasto do dziś słynie z przemysłu lniarskiego dzięki funkcjonującej niegdyś fabryce, która uchodziła za jedną z największych w kraju. Pomimo upadku przedsiębiorstwa tradycję kontynuuje mały zakład Tkaniny Żakardowe Andrzej Borzykowski. Opustoszałe budynki wielkiej fabryki znalazły jednak zainteresowanie pośród prywatnych inwestorów i władz Żyrardowa, którzy zadbali o zachowanie poprzemysłowego charakteru miasta. Dawna fabryka dzisiaj jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych na Mazowszu i pamiątką po największym ośrodku przemysłu lniarskiego w kraju i Europie.
Dziś na miejscu dawnej fabryki znajduje się Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda. Muzeum gromadzi zabytkowe maszyny z lat 70. i 80. XX wieku, eksponaty, archiwalne fotografie oraz stałą wystawę „Żyrardów. Miasto lnem tkane” zaprezentowanej w nowoczesnej formie. Te wszystkie elementy przypominają lata, kiedy fabryka pracowała na pełnych obrotach, a wyroby były znane i cenione na terenie całej Europy. Wchodząc do muzeum odnosimy wrażenie, że przenosimy się w czasie do lat fabrycznej świetności. Aktualnie misją muzeum jest działalność o charakterze naukowo – badawczym i kulturalno – oświatowym z zakresu przemysłu lniarskiego, historii lnu oraz miasta Żyrardowa. Ze względu na niepowtarzalny rodzaj prowadzonej działalności muzeum jest niezwykłą atrakcją dla turystów pochodzących nie tylko z Polski ale także ze świata.
W muzeum dzieje się naprawdę sporo wydarzeń. Realizowane są lokalne warsztaty z szycia i projektowania wyrobów lnianych, a także pokazy mody na najdłuższej w Polsce drukarce do sitodruku. Ponadto co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizowany jest Jarmark Bożonarodzeniowy, Chmiel Festiwal – Industrialny Festiwal Browarnictwa, a w okresie wakacji mieszkańcy miasta mają możliwość zrelaksowania się na hamakach w gronie serdecznych znajomych i przyjaciół.