Uroczyste odsłonięcie "Macewy Pamięci" – hołd dla zamordowanych Żydów w Żyrardowie
W środę, w mieście Żyrardów odbyło się uroczyste odkrycie pomnika zwanego „Macewa Pamięci”. Ten monument ma za zadanie upamiętnić tragiczną historię około 5000 Żydów z tego regionu. To właśnie oni stali się ofiarami brutalnej polityki niemieckiego nazistowskiego reżimu w latach 1940-1943.
Na cześć tych wszystkich, którzy stracili swoje życie, na pomniku widnieje inskrypcja mówiąca: „Pamięci około 5000 Żydów z Żyrardowa i okolic, którzy podczas hitlerowskiej okupacji w latach 1940-1943 zostali zamordowani w getcie w Żyrardowie oraz niemieckim obozie zagłady Treblinka II. Niech ich pamięć pozostanie błogosławiona”. Dodatkowo, ten wyraz głębokiego szacunku przetłumaczono także na język angielski i hebrajski, co umieszczone zostało na tablicy pamiątkowej.
Pomnik w Żyrardowie jest kolejnym miejscem pamięci tego typu. Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego zdecydował o jego postawieniu w 2022 roku. Wybór tego roku nie był przypadkowy, bowiem przypadała wtedy 80. rocznica Akacji „Reinhardt”. Jak zauważył Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, była to akcja okrutnego wymordowania Żydów na obszarach Generalnego Gubernatorstwa oraz tzw. Bezirk Białystok, realizowana przez nazistowskich Niemców.
Siwek przypomniał również o decyzji przyjęcia projektu upamiętniającego społeczności żydowskie z mniejszych miast Mazowsza. Te miejsca wokół Warszawy, skąd Żydzi byli przesiedlani najpierw do lokalnych gett, a następnie przez getto warszawskie kierowani do obozów zagłady, są teraz szczególnie upamiętnione.